Pretraga

Osiguranje zaposlenih od povreda na radu i profesionalnih bolesti

Dana 7. maja 2025. godine ističe rok od dve godine od stupanja na snagu Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu („Sl. glasnik RS“, br. 35/2023; u daljem tekstu: „Zakon“), u kojem roku su poslodavci, u skladu sa članom 111. Zakona, dužni da usklade i organizuju svoje poslovanje sa Zakonom.

U okviru usklađivanja i organizovanja svog poslovanja sa Zakonom, poslodavci su između ostalog dužni da osiguraju zaposlene za slučaj profesionalnog oboljenja i povrede na radu.

  1. Obaveza osiguranja

Naime, u skladu sa članom 67. Zakona, poslodavac je obavezan da na sopstveni trošak obezbedi osiguranje zaposlenih za slučaj povrede na radu i profesionalnih bolesti, radi naknade štete nastale povredom ili bolešću.

Propuštanje poslodavca da osigura zaposlene na gore naveden način propisano je kao prekršaj za koji su predviđene novčane kazne u rasponu od 1.000.000 do 1.500.000 dinara za poslodavca sa svojstvom pravnog lica, 200.000 do 400.000 dinara za poslodavca koji je preduzetnik, odnosno 30.000 do 150.000 dinara za poslodavca fizičko lice. Pored navedenog, novčanom kaznom od 30.000 do 150.000 kazniće se i direktor, odnosno drugo odgovorno lice kod poslodavca koji ne izvrši navedenu obavezu.

Napominjemo da, iako suštinski identična odredba postojala i u Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu iz 2005. godine, njena obavezna primena nije započeta zbog čekanja na donošenje posebnog zakona o osiguranju od povreda na radu i profesionalnih bolesti, te stava Ministarstva za rad, zapošljavanja, boračka i socijalna pitanja iz 2015. godine da poslodavci do donošenja posebnog propisa nisu dužni da obezbede ovo osiguranje.

Stoga se i po donošenju novog Zakona, postavilo pitanje da li je predmetno osiguranje potrebno obezbediti, a budući da posebni zakon o osiguranju od profesionalne bolesti i povredama na radu i dalje nije donet. Iako Ministarstvo za rad, zapošljavanja, boračka i socijalna pitanja od dana donošenja novog Zakona do danas nije zauzelo zvanični stav o ovome, neformalno oglašavanje Uprave za bezbednost i zdravlje na radu razrešilo je predmetnu dilemu, utvrđujući obavezu poslodavaca da osigura svoje zaposlene u skladu sa postojećom zakonskom regulativom.

  1. Obuhvat osiguranja

U skladu sa Zakonom subjekti osiguranja od profesionalnih bolesti i  povrede na radu su sva fizička lica zaposlena kod poslodavca, kao i lica koja po bilo kom osnovu obavljaju ili se osposobljavaju za rad kod poslodavca (osim lica koja obavljaju poslove porodičnog/kućnog pomoćnog osoblja).

  1. Vrste osiguranja

Budući da u skladu sa novim tumačenjem Uprave, ugovorni uslovi i postupci osiguranja regulišu se u skladu sa odredbama postojećeg Zakona o osiguranju  („Sl. glasnik RS“, br. 139/2014 i 44/2021), predmetnu obavezu je moguće ispuniti kroz ugovaranje sledećih osiguranja:

  • Neživotno osiguranje od posledica nezgode, uključujući i osiguranje od povreda na radu i profesionalnih oboljenja, koje pokriva ugovorenu novčanu naknadu za slučaj nezgode; naknadu ugovorenih troškova za slučaj nezgode; kombinovanu isplatu (naknada + troškovi); isplatu zbog posledica povrede ili oštećenja zdravlja ili zbog smrti putnika.
  • Kolektivno osiguranje zaposlenih za slučaj povrede na radu i profesionalnih bolesti, koje obuhvata osiguranje lica od posledica nesrećnog slučaja, uključujući smrt usled nezgode i trajni invaliditet usled nezgode kao i osiguranje od profesionalnih oboljenja u smislu dijagnostifikovanja profesionalnog oboljenja i telesno/organsko oštećenje usled profesionalnog oboljenja.

Visina premije zavisi od nivoa rizika, od delatnosti kojom se poslodavac bavi, kao i da li se radi o poslovima sa povećanim ili poslovima bez povećanog rizika.

  1. Poreski tretman osiguranja

Na kraju, napominjemo da premije neživotnog kolektivnog osiguranja od nezgode, uključujući povrede na radu i profesionalne bolesti, ne predstavljaju zaradu zaposlenog u skladu sa članom 14. Zakon o porezu na dohodak građana), kao i da su premije ovih osiguranja  izuzete od poreza na premije neživotnih osiguranja u skladu sa članom 6. Zakona o porezu na premije neživotnih osiguranja.

Preuzmite PDF

Odricanje od odgovornosti: Tekst u prilogu šalje se kao opšte uputstvo i ne predstavlja pravni savet. Copyright Cvetkovic, Skoko & Jovicic 2025.